VÁNOČNÍ VAŘENÍ

Tradiční vánoční jídla jako je bramborový salát, kapr, řízek, vinná klobása. Určitě má každá hospodyňka svůj vyzkoušený recept. Mám je taky , ale přesto vložím pár  zajímavých  receptů a to i na slané dobroty k vínku a pivu.

KAPR PANA MLYNÁŘE

6 porcí kapra, 2 stroužky česneku, 3 lžičky sladké papriky, 1 lžička majoránky, hladká mouka, tuk na smažení, sůl, citron. Kapra nakrájíme na podkovičky, potřeme česnekem utřeným se solí. Obalíme v mouce, kterou jsme smíchali s paprikou a majoránkou a pečeme v rozpáleném oleji. Porce podáváme s plátky citronu.

SVÁTEČNÍ KAPR NA PIVĚ

4 porce kapra, ¼ l piva, 2 lžíce másla, 4 malé cibule na kolečka, 2 lžíce citrónové šťávy, 1 lžička mleté papriky, sůl, pepř. Porce kapra osolíme, opepříme, rozložíme na pekáček a zalijeme pivem. Necháme 2 hodiny odležet. Na másle osmahneme cibuli, přidáme citrónovou šťávu, kmín a papriku. Přidáme do pekáčku a dusíme v troubě do měkka.

KAPR PODLE VORAŘŮ

6 porcí kapra, 2 vejce, 3 stroužky česneku, 5 syrových nastrouhaných brambor, 5 lžic polohrubé mouky, 1 lžíce majoránky, 1 dcl mléka, olej nebo máslo na smažení, sůl, pepř. Strouhané brambory lehce vymačkáme a promícháme s vejci, utřeným česnekem, moukou, mlékem, majoránkou, solí a pepřem. V těstíčku namáčíme osolené kousky kapra, které jsme poprášili hladkou moukou. Smažíme v rozpáleném oleji a podáváme nejlépe horké.

RYBA V ČERNÉ OMÁČCE

6 porcí uvařeného kapra, 10 dkg másla, 2 cibule na plátky, 2 mrkve nakrájené na kostičky, ¼ celeru na kostičky, 1 petržel na kostičky, 2 kolečka citronu, 2 dl černého piva, 3 lžičky cukru, směs koření (3 hřebíčky, špetka tymiánu, 10 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list), 3 lžíce nastrouhaného perníku, 1 lžíce povidel, 1 lžíce rozinek, nasekané sušené švestky. Ve větším hrnci rozehřejeme máslo a osmahneme na něm kořenovou zeleninu a cibuli. Přidáme cukr a za stálého míchání ho necháme zkaramelizovat. Přisypeme koření, citron a minutu opékáme. Takto připravený základ omáčky zalijeme pivem a 2 dl vody, necháme 5 minut provařit. Přidáme povidla, perník a dobře promícháme. Omáčku propasírujeme, přidáme porce kapra, namočené rozinky a švestky. Už jen prohřejeme. 

VÁNOČNÍ BRAMBOROVÝ SALÁT podle (vaříme s Marcelkou)

Salát jsem si trochu upravila. 1,5 kg uvařených brambor ve slupce + sůl do vody, 3 středně velké mrkve, 1 kořen petržele, ½ celerové bulvy, 1 polévková lžíce octa, 2 kyselé, spíše větší, okurky 100 g měkkého salámu , 2 větší vajíčka uvařená na tvrdo, 1 malá sklenička naložené zeleniny do bramborového salátu. DRESINK -  1 sklenička tatarské omáčky (250 ml), 1 kelímek kysané smetany (200 g), 1 vrchovatá polévková lžíce obyčejné plnotučné hořčice,sůl,pepř, 3-4 polévkové lžíce láku z okurek (nemusí se dávat). Brambory,  důkladně umyjeme, vložíme je do hrnce s osolenou vodou a necháme je uvařit. Scezené a uvařené brambory necháme vychladnout. Celer, mrkev i petržel oškrábeme. Připravenou zeleninu vložíme do kastrůlku, zalijeme vodou, osolíme a necháme vařit do měkka. Před dovařením přilijeme lžíci octa  a necháme ještě 5 minut povařit.  Než se nám uvaří brambory a zelenina, nakrájíme si kyselé okurky a salám. Uvařenou kořenovou zeleninu scedíme a rovněž nakrájíme na malé a úhledné kostičky. Naloženou zeleninu vyklopíme na cedník a necháme odkapat. Uvařená vajíčka  oloupeme.  Brambory oloupeme a protlačíme mřížkou. Vždy 1 - 1,5 cm a pak bramboru otočíme o 45°. Vytvoříme tak kostičky. Kdybychom bramborou neotáčeli, padaly by do mísy hranolky a to nechceme. Stejný postup jako s bramborami, provedeme i s vajíčky.  Přidáme rovněž salám, okurky, nakrájenou kořenovou zeleninu, okapanou zeleninu a vše opatrně, ode dna, dvěma lžícemi promícháme. NÁVOD NA DRESINK - Skleničku tatarské omáčky i kelímek kysané smetany vyndáme z ledničky hodinu předem. Obojí otevřeme  a promícháme. Do misky vyklopíme obsah skleničky s tatarskou omáčkou i kelímek s kysanou smetanou. Přidáme hořčici a lák z okurek. Metličkou vše důkladně promícháme. Dresink osolíme dle chuti každé rodiny a přidáme pepř. Promícháme a ochutnáme. Hořčici, sůl i pepř lze přidat vždy, opačně je to už horší. Dresink přelijeme do mísy s bramborami a zeleninou. Vše opatrně, ode dna, promícháme dvěma lžícemi. Salát ochutnáme. Salát necháme minimálně hodinu odležet, aby se chutě prolnuly.

BRAMBOROVÝ SALÁT S ŘAPÍKATÝM  CELEREM

10 středně velkých uvařených brambor ve slupce), 2 kyselé okurky , 2 stonky oloupaného čerstvého řapíkatého celeru , Nasekaná čerstvá petrželka. NA ZÁLIVKU - 200 g kysané smetany, 3 lžičky obyčejné hořčice, 3 lžíce láku z okurek nebo 1  lžíci octa, ale lák je lepší,sůl, pepř. Uvařené brambory ještě vlažné, oloupeme.Následně je protlačíme přes mřížku do mísy, ve které budeme salát míchat. Okapané kyselé okurky nakrájíme na malé kostičky a přidáme je k bramborám. Řapíky celeru oloupeme úplně stejně, jako bychom loupali rebarboru. Nakrájíme je na menší kousky, přibližně 5-8 mm velké. Celer krásně voní. Připravíme zálivku do salátu. Smetanu, hořčici i lák z okurek dáme do misky připravené na zálivku a důkladně metlou promícháme, aby se všechny tři suroviny propojily. Osolíme a přidáme čerstvě namletý černý pepř. Promícháme, ochutnáme a případně dochutíme podle našich chutí některou z uvedených surovin na zálivku. Zálivku přidáme do mísy s bramborami, řapíkatým celerem a kyselými okurkami a dvěma lžícemi salát promícháme od spodu mísy a pěkně zlehka. Je dobré, nechat ho tak půl hodiny odležet při pokojové teplotě. Salát na talíři dozdobíme nasekanou petrželkou a podáváme ho  samostatně nebo se smaženým řízkem, vinnou klobásou...

NUDLIČKY "VON TON"

Tyto nudličky můžete samozřejmě udělat během roku k různým příležitostem. Ale určitě si je vyzkoušejte  k vánoční pohodě při vínku, nebo k pivu.

250 g hladké mouky, 80 ml vody, 1 celé vejce, sůl. olej na smažení. Z jednoho vejce, soli, 80 ml vody a 250 g hladké mouky vypracujeme těsto. Vypracované těsto zabalíme do potravinářské fólie nebo mikrotenového sáčku a necháme ho 30 minut v lednici odpočinout. Na pomoučeném válu co nejtenčeji vyválíme placku, z které vykrajujeme nudličky asi 5-10 mm široké. Nudličky spouštíme opatrně do oleje, kde se vytvoří různorodé tvary. Ideální jsou spirálky, kterých dosáhneme tak, že nudličku do oleje spouštíme natočenou na dřevěný váleček nebo vařečku. Smažíme ve vyšší vrstvě oleje (cca 2,5 cm) do zlatova. Jsou křupavější a křupavé i déle vydrží. Světlé časem měknou a nebudou vám tolik chutnat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky